Ordering

How to order barbecue by the pound

On this page · 6 sections

Straight answer

Choose the meat, state the amount, and confirm its selling unit before it is cut. A per-pound rate tells you how the price is calculated; it does not settle minimum quantities, side dishes or the weight of an individual rib. Franklin’s menu, for example, sells sausage by either the link or the pound. [1]

Mixed barbecue tray with cooked meat, sausage links and slaw
Locally generated illustration of a mixed barbecue order with meat, sausage and slaw; it depicts no named restaurant, measured quantity or serving size.

Read the unit before choosing the amount

Start with the words next to the price. “Per pound” is a rate, “per link” is a count, and “per slab” is a rack sold as one item. Joe’s Kansas City party-planner menu sells brisket and pulled pork by the pound and pork ribs by the slab; Franklin offers two sausage units on the same line. [2] [1]

If the menu prints a separate half-pound or smaller-portion price, use it; otherwise ask whether a smaller amount is charged at the same per-pound rate. For meat confirmed as billed by weight, the line subtotal is the billed weight multiplied by that rate. The rate alone does not promise that every fraction is available, so confirm that a half-pound is available before treating it as your order.

For a bone-in piece, confirm whether the quoted weight includes the bone and whether the seller can divide it. Terry Black’s Lockhart lists beef ribs per pound, so that rib’s total depends on its billed weight. Joe’s party-planner slab is a fixed $27.99 item defined as 11–12 bones, not a per-pound item. [3] [2]

Three menus, three ordering contexts

Franklin’s sandwich section lists optional slaw, pickles and onions. That wording does not establish what comes with a by-the-pound meat order. Separate the meat, sides, bread, drinks and service items in your notes, then confirm each category before paying. [1]

Franklin’s preorder system accepts orders between five and thirty pounds of meat. That is a rule for that preorder channel, not evidence that a walk-in customer must order five pounds. [4]

Give the cutter a clear order

  1. Choose the cuts before naming an amount. If the menu distinguishes lean or moist brisket, say which you want.
  2. State both the cut and its unit: “One pound of sliced brisket, please,” or “One sausage link,” rather than “one brisket” or “some sausage.”
  3. Confirm any minimum or indivisible item: “Can you cut that amount?” and “Is this rib sold whole and charged at its weighed amount?”
  4. Ask what comes with the meat. Name the side-container size and any bread separately so the order can be checked line by line.
  5. Check availability before settling the order. Some cuts are scheduled: Franklin lists its beef rib as available Friday, Saturday and Sunday. If your first choice is unavailable, choose the replacement, its unit and its amount explicitly; ask for its rate before accepting it. [1]
  6. Before you leave the counter, check each weight, item count and rate on the receipt against the order you agreed to accept. Raise a mismatch while the staff can still explain it.

A useful script is: “I’d like one pound of sliced brisket and one sausage link. What comes with the meat? Please add one quart of potato salad. Is there any minimum I need to allow for?” Change the script to the units printed on the menu in front of you. The point is to make each decision explicit, not to memorize one restaurant’s vocabulary.

Two hypothetical orders using the listed units

These are hypothetical arithmetic exercises using menu prices checked on October 3, 2026, not purchases, portion recommendations or promises that an item will be available. No meat was weighed; the “hypothetical billed amount” column deliberately assumes a scale weight different from the requested weight, and each priced line is rounded to the nearest cent. Confirm the operator’s billing unit, accepted weight and rounding; known-item subtotals exclude unconfirmed extras, tax, fees, tips, drinks and service items.

On a narrow screen, scroll the table sideways to compare all columns.

Hypothetical Franklin restaurant-menu order, using assumed scale weights. It is below the separate 5 lb preorder minimum and is not a valid preorder example. Bread and other extras are unconfirmed. [4]
Line typeItemRequested amountHypothetical billed amountListed rateFormula / subtotal
Meat (weighed)Brisket1.00 lbAssume 1.05 lb on the scale$42/lb [1]1.05 lb × $42/lb = $44.10
Meat (count)Sausage1 link1 link; no weight assumed$6/link [1]1 link × $6/link = $6.00
SidePotato salad1 quart container1 quart container$14/quart [1]1 quart × $14/quart = $14.00
BreadBreadNot selected; ask whether includedUnconfirmedNo rate establishedNot calculated; excluded from subtotal
Extras to confirmPickles, onions and sauceAsk what comes with by-the-pound meatUnconfirmedDo not infer from the sandwich wording [1]Not calculated; excluded from subtotal

With the assumed 1.05 lb brisket weight, the known-item subtotal is $44.10 + $6.00 + $14.00 = $64.10. At exactly the requested 1.00 lb it would instead be $42.00 + $6.00 + $14.00 = $62.00, before any other charges. This keeps sausage as one link rather than inventing its weight; if you choose the $26/lb option instead, use its billed weight at that rate, not the link price. [1]

On a narrow screen, scroll the table sideways to compare all columns.

Hypothetical larger pickup order priced from Joe’s KC party-planner menu, which says it helps coordinate parties of up to 50 people. Assumed scale weights are for arithmetic only. Joe’s directs small call-ahead carry-out orders to a separate menu not checked here; confirm the applicable pickup menu before ordering. [2]
Line typeItemRequested amountHypothetical billed amountListed rateFormula / subtotal
Meat (weighed)Sliced beef brisket5.00 lbAssume 5.10 lb on the scale$24.99/lb [2]5.10 lb × $24.99/lb = $127.45
Meat (weighed)Pulled pork5.00 lbAssume 4.90 lb on the scale$21.49/lb [2]4.90 lb × $21.49/lb = $105.30
SideCreamy cole slaw2 pint containers2 pint containers$8.79/pint [2]2 pints × $8.79/pint = $17.58
BreadBuns2 packs of 12 buns2 packs (24 buns)$4.79/12-pack [2]2 packs × $4.79/pack = $9.58
IncludedPickles and Joe’s barbecue sauceWith the listed smoked-meat orderIncluded per this menu [2]Not separately pricedNo separate charge added to subtotal

With those assumed billed weights, the known-item subtotal is $127.45 + $105.30 + $17.58 + $9.58 = $259.91; at exactly 5.00 lb of each meat it would be $124.95 + $107.45 + $17.58 + $9.58 = $259.56. [2] Both versions total 10.00 lb of meat; moving 0.10 lb from the $21.49 pork to the $24.99 brisket adds 0.10 × $3.50 = $0.35. The ten-pound request and twenty-four buns are not a serving recommendation; for a group estimate, use the operator’s own serving guidance and confirm it with the restaurant.

Write down the pieces of your order

Use the worksheet below before you reach the counter or while reviewing a pickup menu. If an operator gives an answer by phone or in person, record the date and channel beside it. That answer applies to your order, not every location.

Your barbecue order

Fill this in for the actual menu and ordering channel. Repeat the line details for each meat, side and bread item. Print it if useful; entries are personal notes, not a restaurant order submission. Projected amounts are estimates until the billed weight or item count is confirmed.

These entries are personal notes. They are not sent to a restaurant or submitted to this site.

Keep $/lb, $/link, $/container and $/pack separate.

Use a separately printed portion price when applicable; total only the priced lines.

Record billed pounds for weighed meat; keep count-priced items as counts.

For more local menus, the Austin guide includes Franklin Barbecue; the Lockhart guide covers other Lockhart joints, not Terry Black’s; Joe’s appears in the Kansas City guide. For comparing price conventions across menus, read what barbecue costs.

Sources and method

  1. Franklin Barbecue restaurant menu
    Source checked · franklinbbq.com
  2. Joe’s KC party-planner pickup menu
    Source checked · www.joeskc.com
  3. Terry Black’s Lockhart menu
    Source checked · terryblacksbbq.com
  4. Franklin Barbecue preorder information
    Source checked · preorder.franklinbbq.com

How this article is prepared

Researched and drafted with AI assistance from the cited sources. Examples and calculations retain their stated assumptions; illustrations do not establish restaurant visits or equipment tests. Additional editorial and image review is pending.

About BBQ Explorer